AGM Rattler TS19-256
- Item: 3143855003RA91
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New
The AGM Rattler TS19-256 Thermal Rifle Scope is equipped with a 12 μm VOx Uncooled Focal Plane Arrays high sensitivity thermal detector, ultra low light optical detector, 1024×768 OLED display, an eyepiece with a large field of view. Due to its waterproof capability, the device performs even in severe weather conditions and extreme environments. The device can detect hidden objects even under extreme environments such as smoke, fog, rain, and snow. The AGM Fuzion LRF’s user-friendly interface, comfortable and ergonomic operating controls make adoption and application incredibly simple. The monocular offers three different variants of image view: thermal, visible light, and fusion that can be easily adapted depending on different environmental conditions. This high-tech monocular is equipped with an LRF laser rangefinder for the measurement of target distance.
AGM Rattler TS19-256 Features
• 25 Hz Refresh Rate
• Video Recording
• 1x, 2x, 4x, 8x Digital Zoom
• 12 μm Uncooled Detector
• Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion
| Weight | 18.3 oz |
|---|---|
| Detector | 256x192 Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED |
| Battery Life | 4.5 hours |
| Length | 7.4" |
| Field Of View | 9.24° × 6.94° |
| Objective Lens Size | 19mm |
| Polarity Modes | 4 Color Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 25 Hz |
| Battery Type | CR123 |



