AGM Rattler TS35-640
- Item: 3143755005R361
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New
The AGM Rattler TS35-640 Thermal Scope is a compact thermal imaging scope developed for long-lasting operation under all weather and environmental conditions. The device can be used as a thermal rifle scope or handheld monocular. Powered with two CR123A batteries the AGM Rattler TS35-640 gives up to 4.5 hours of unbroken operation time. An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB connector for a significant increase in operating time. The AGM Rattler Thermal imaging riflescope has a 640x512, 12μm thermal detector, and 1024×768 OLED monitor, which provides a clear uncut imaging under stressed environmental conditions.
Notable Features Include:
- 50 Hz Refresh Rate
- Video Recording
- 1x, 2x, 4x, 8x Digital Zoom
- 12 μm Uncooled Detector
- Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion Color Modes
What's In The Box?
- AGM Rattler TS35-640 Thermal Scope
| Weight | 18.8 oz |
|---|---|
| Detector | 640x512 12μm Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED |
| Battery Life | 4.5 hours |
| Length | 7.4" |
| Field Of View | 12.5° × 10.0° |
| Objective Lens Size | 35mm |
| Polarity Modes | 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Battery Type | CR123 |



