AGM Varmint LRF TS35-384
- Item: 3142455305RA31
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New
The AGM Varmint LRF TS35-384 is a compact thermal imaging scope developed for all-day operation under all weather and environmental conditions. The device can be used as a thermal riflescope or handheld monocular and can be applied to multiple scenarios. The built-in laser range finder of the AGM Varmint LRF is designed to determine the distance between the user and the target. One 18650 rechargeable battery gives the device up to 4.5 hours of continuous operation time. An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB to USB-C connector for a significant increase in operating time. The device is equipped with fast EMMC storage for onboard video recording and image capturing. The 35mm lens is designed for medium-range applications, equipped with a highly sensitive, 12μm thermal detector and 1024×768 OLED monitor, the AGM Varmint LRF provides a clear image under harsh environmental conditions including darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, brush, etc.
Notable Features Include:
- 50 Hz Refresh Rate
- Video Recording
- 1x, 2x, 4x, 8x Digital Zoom
- 5 Reticle Types/4 Color Options
- Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion Color Modes
What's In The Box?
- AGM Varmint LRF TS35-384
| Weight | 22.9 oz |
|---|---|
| Detector | 384x288 12 μm VOx Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED |
| Battery Life | 4.5 hours |
| Length | 7.8" |
| Field Of View | 7.53° × 5.65° |
| Reticle | 5 Preloaded Reticles |
| Objective Lens Size | 35mm |
| Polarity Modes | 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Reticle Color | 4 Color Options |
| Battery Type | 18650 Li-ion |



