Aimpoint CompM4s 2 MOA Dot (no mount)
No Mount
- Item: 12308
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
In stock
$887.00
Out of Stock
Description
This Aimpoint CompM4s 12308 red dot reflex sight has been combat proven and soldier tested, proving its durabilty and robust quality. The Aimpoint CompM4s features a low battery compartment, and is powered by a single AA battery for over 80,000 hours of continual use. NVD compatible for usage with all possible battlefield applications. The Aimpoint CompM4s has a rugged design for users who require performance in the harshest conditions. No Mount Included
Specifications
| Magnification Type | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Size | N/A |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 9.3 oz |
| Length | 4.7" |
| Battery Life | 80,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | ± 72 in |
| Max Windage Adjustment | ± 72 in |
Reviews
Write Your Own Review



