Aimpoint 3X-C / FlipMount with TwistMount Base
FlipMount 39mm & TwistMount Base - Included
- Item: 200342
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$735.00
Out of Stock
Description
Aimpoint 3X-C Magnifier 200342 provides you with premium Aimpoint quality at an entry-level price point. Aimpoint 3X-C provides a 3x magnification and can be used with any and all other Aimpoint sights for long-range shots. The Aimpoint 3X-C Magnifier can be used as a handheld monocular. The housing is encased in a protective rubber that also doubles as an ergonomic grip.
Notable Features Include:
- FlipMount with TwistMount Base
- 3x Magnification
- Compatibale with all Aimpoint Sights
Specifications
| Magnification | Fixed: 3X |
|---|---|
| Exit Pupil | 6.5mm |
| Eye Relief | 56mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.75 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | N/A |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 12.4 oz |
| Length | 4" |
Reviews
Write Your Own Review



