Benelli - M2 Field Rifled Slug Shotgun - 20GA
24" - Black Synthetic
- Item: 11093
- Brand: Benelli
- Condition: New
Out of stock
$1,399.00
Out of Stock
Description
Benelli M2 Field Rifled Slug Shotgun 20GA (11093) is outfitted with a rifled slug barrel, making it ideal for deer, bears and wild hogs. A synthetic stock makes it suitable for hunting in any weather. Benelli’s M2 shotguns are known across the globe for their light weight, outstanding balance and relentless reliability. They’re outfitted with Benelli’s legendary low-maintenance Inertia-Driven system and ComforTech technology, which reduces felt recoil up to 48 percent.
Notable Features Include:
- Inertia-Driven System
- ComforTech Gel Recoil Pad and Comb Pad
- AirTouch grip for Secure grip, wet or dry
- Fully-Rifled Slug Barrel
- Receiver drilled and tapped for scope mounting
What's In The Box?
- M2 Field Rifled Slug Shotgun 20GA
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Suggested Use | Hunting |
| Shotgun Chamber | 3" |
| Barrel Length | 24" |
| Firearm Overall Length | 45.3" |
| Capacity | 4 RDS |
| Caliber/Gauge | 20 GA |
| Weight | 6.5 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



