Benelli - M3 Tactical 12GA - Semi-Auto
19.75" - Semi-Auto/Pump
- Item: 11606
- Brand: Benelli
- Condition: New
Out of stock
$1,399.00
Out of Stock
Description
Benelli M3 Tactical Convertible semi-auto pump shotgun (11606) is reliable and versatile for any operational or defensive requirement. Shooters have the option of choosing either semi-auto or pump-action, depending on the intended purpose. The M3 delivers fast cycling semi-auto fire with conventional loads or pump-action for low-energy special purpose loads.
Notable Features Include:
- Reliable Inertia Driven System (semi-auto mode)
- Shoots 2 3/4" and 3" shells
- Ghost ring sights
- Easily selectable between semi-auto and pump-action
- Drilled and tapped for Weaver 93A base (not included)
- Integrated sling attachments allow the shotgun to be carried with a sling
- Exterior metal parts have a non-glare, anti-corrosive finish
What's In The Box?
- Custom cut hard case
- Owners manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Suggested Use | Tactical/Duty |
| Shotgun Chamber | 3" |
| Barrel Length | 19.75" |
| Capacity | 6 RDS |
| Collapsed/Folded Length | 41" |
| Caliber/Gauge | 12 GA |
| Weight | 7.2 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



