Beretta - 92X Performance
Ambidextrous Safety
- Item: J92XR21
- Brand: Beretta
- Condition: New
In stock
$1,529.00
Only 2 Left!
Description
Beretta 92X Performance (J92XR21) incorporates new universal ergonomic features such as a standard straight backstrap profile frame with new flat and wraparound highly textured grips included to fit the majority of shooters needs out of the box. Also, With a thumb safety, the 92X Performance is capable of being run cocked and locked like a 1911.
Notable Features Include:
- Reversible magazine release
- Enhanced grip panels
- Rounded trigger guard
- Vertec dovetailed sights
- Two grip panel styles
What's In The Box?
- Beretta 92X Performance
- (3) 15 round magazine
- User Manual
Specifications
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.9" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Red Fiber Optic Front Sight / Black Adjustable Rear Sight |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 8.7" |
| Weight | 47.61 oz |
| Width | 1.8" |
Reviews
Write Your Own Review



