Beretta - PX4 Storm - 45ACP
- Item: JXF5F25
- Brand: Beretta
- Condition: New
Beretta Px4 Storm JXF5F25 features an exclusive Beretta-designed locked breech with a rotating barrel system which reduces felt recoil and muzzle rise. The chrome-lined barrel provides extreme corrosion resistance and also features a deeply-recessed combat muzzle crown to protect the rifling. The Px4 Storm has an ambidextrous safety/decocking lever and a reversible magazine release, and it may be configured with a small, medium, or large backstrap for individual fit. The light yet durable frame employs modern thermoplastic technology through the use of technopolymer-reinforced fiberglass and features an integral Picatinny MIL-STD rail. The modular structure, ergonomics, and interchangeability of parts make the Px4 Storm the ideal firearm for law enforcement use and personal defense.
Notable Features Include:
- 45ACP Caliber
- Ultra-Durable
- Snag-Free & Modular Design
- Reliable
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- Beretta Px4 Storm
- (1) 10 round mangazine
- (1) 9 round mangazine
- 3 backstraps
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.1" |
| Size | Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3-Dot Sight |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.68" |
| Weight | 28.2 oz |



