B&T - GHM9 Gen2 Compact - 9mm
- Item: BT-450008
- Brand: B&T Industries
- Condition: New
B&T GHM9 Gen 2 Compact (BT-450008) provides greater flexibility and modularity to the operator. The GHM9 Gen 2 accepts all APC9 PRO lower receivers, and allows the operator to change out barrels, handguards, and stocks.
The GHM9 pistol is built on a direct blowback operating system with a built-in recoil buffer spring. All of the controls on the GHM9 are ambidextrous and the charging handle can be positioned on the right or left hand side. The barrel of the GHM9 is free-floated adding to the accuracy of the pistol and reducing the time it takes for the barrel to cool down after rapid fire.
The upper receiver of the GHM9 is one solid piece and features Picatinny rails at the 12 and 6 o'clock positions for mounting optics an accessories.The rear of the pistol has a mounting surface for attaching a folding pistol brace or for turning the GHM9 pistol into a GHM9 short barreled rifle by attaching a stock.
Notable Features Include:
- 4" Barrel
- Ambidextrous Controls
- Interchangeable Charging Handles
- Polymer Grips
- Foldable Open Sights
- Included Hand Stop
- 1/2x28 Threaded Barrel with Cap
-
What's In The Box?
- (1) 30rd magazine
- Picatinny Rails
- Hard Case
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 14.6" |
| Weight | 5lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Operating System | Blowback |
| Platform | AR-9 |



