B&T - TP9-N - 9mm
Semi Auto Pistol 9mm
- Item: BT-30105-N-US-CT
- Brand: B&T Industries
- Condition: New
In stock
$2,014.00
98 In Stock
Description
B&T TP9-N (BT-30105-N-US-CT) features a 5" cold hammer forged barrel with black finish. The upper section of the pistol features a picatinny optics rail paired with low profile back up iron sights. The B&T TP9 ticks like a fine Swiss watch, pick up one of these rare pistols while you still can. Only a small number of these pistols have been imported into the USA. Brugger & Thomet has engineered a pistol designed to exceed the expectations of Special Operation Forces, Law Enforcement/SWAT professionals, and now you. B&T has produced a modern, compact and lightweight pistol with a recoil-reduced closed bolt blowback operation.
Notable Features Include:
- BT-30105-N-US-CT
- Semi Automatic Pistol
- 9mm Luger
- 5" Cold Hammer Forged Barrel
- 30 Rounds
- Picatinny Optics Rail
- Low Profile Back Up Sights
- Advanced Ambidextrous Design
- Rear Charging Handle
- Recoil Operated
- Rotating Barrel Locking System
- Closed Bolt Firing
- 3 Lug Muzzle Device
- Black Finish
What's In The Box?
- (1) 30rd magazine
- Hard Case
- B&T TP9-N
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 5.12" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 30 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Firearm Sight | Low-Profile Back Up Sight, Rear Adjustable |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 11.93" |
| Width | 1.97" |
Reviews
Write Your Own Review



