Burris Fullfield E1 4.5-14x42
Ballistic Plex E1 Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200338
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$239.00
8 In Stock
Description
The Burris Fullfield E1 4.5-14x42 200338 has a bit more of a magnification range, giving you a more accurate shot at longer distances. This model features a side parallax adjustment for quick focusing. The Burris Fullfield E1 4.5-14x42 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof. The Ballistic Plex E1 reticle was specifically engineered for hunting.
Specifications
| Magnification Type | 4.5-14X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 9mm - 3mm |
| Eye Relief | 3.1-3.8 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22 ft @ 4.5X; 7.5 ft @ 14X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 15.3 oz |
| Length | 12.6" |
| Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



