Burris Fullfield IV 6-24x50
Fine Plex Reticle - 30mm Scope Tube
- Item: 200496
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$479.00
Only 2 Left!
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.4mm - 2.7mm |
| Eye Relief | 3.3-3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 20 ft @ 6X; 5.1 ft @ 24X |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 25.6 oz |
| Length | 15.6" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



