Burris RT-6 1-6x24
Ballistic AR Illuminated Reticle - 30mm Tube - Matte
- Item: 200472
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$399.00
3 In Stock
Description
The Burris RT-6 1-6x24 200472 was inspired by the race of the three-gun competition. The true 1x zoom allows for both eyes open engagement. The shorter size of the scope makes for quicker and easier handling. Be fast and on target with the Burris RT-6 1-6x24, which was built for speed and accuracy.
Specifications
| Magnification Type | 1.5X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 11.5mm to 5.2mm |
| Eye Relief | 3.3" - 4.0" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 106ft - 18.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17.4 oz |
| Length | 10.3" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



