Burris RT-3 Red Dot Sight
Ballistic 3X - Integrated Picatinny Mount
- Item: 300262
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$379.00
6 In Stock
Description
The Burris RT-3 Red Dot Sight 300262 offers true 3x magnification for fast target acquisition and both eyes open shooting. It comes with an Integrated Picatinny mount for optimum height.
Burris RT-3 Red Dot Sight Features
• 3x Magnification
• Integrated Picatinny Mount
• Large Field-of-View
In the Box
• Bikini Lens Cover
• CR2032 Battery
• Lens Cloth
• Aimpoint Tool
• Owner's Manual
Specifications
| Magnification | Fixed: 3X |
|---|---|
| Objective Lens Size | N/A |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | 2.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 8.8 oz |
| Length | 3.5" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



