Burris RT-5 Prism Sight
5X magnification
- Item: 300263
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$449.00
15 In Stock
Description
Burris RT-5 Prism Sight (300263) acquire close to mid-range targets quickly with the new Burris RT-5 Prism Sight designed specifically for tactical and competition shooters. The one-piece aluminum body is compact, lightweight, and rugged. The 5X magnification Ballistic reticle provides fine aiming lines for elevation, windage, and holdover compensation for precise shot placement at a distance.
Notable Features Include:
- Lightweight for better balance
- Ballistic AR reticle for mid to long-range targets
- Large field-of-view for greater situational awareness
- Automatic shut-off for extended battery life
- 7 Illumination settings - 4 daytime / 3 Night Vision
Specifications
| Magnification | Fixed: 5X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 25 mm |
| Eye Relief | 2.6" |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 9.5 oz |
| Length | 4.25 in |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



