Burris Scout Scope 2-7x32
Ballistic Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200261
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$429.00
Out of Stock
Description
The Burris Scout Scope 2-7x32 200261 was designed for scout rifles. The compact size makes it easy to pack and carry around through rough terrain. The Burris Scout Scope 2-7x32 is the perfect riflescope for short to medium range hunting.
Specifications
| Magnification Type | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 16mm to 4.6mm |
| Eye Relief | 9.2" - 12" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23 ft - 8 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 13 oz |
| Length | 9.7" |
| Max Elevation Adjustment | 66 in. |
| Max Windage Adjustment | 66 in. |
Reviews
Write Your Own Review



