Burris Signature HD 3-15x44
Ballistic E3 Reticle SFP
- Item: 200531
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$499.99
Out of Stock
Description
Notable Features Include:
- Ballistic E3 RFP Reticle
- 44mm objective
- 3-15x Magnification
- Zero Stop Turrets
- Multi-Coated Glass
- Side Parallax Adjustments
What's In The Box?
- Burris Signature HD 3-15x44 Illuminated Reticle
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 8-3.3mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.5-7.5ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 20.8oz |
| Length | 13.2in |
Reviews
Write Your Own Review




