Vortex Crossfire II 6-18x44 AO
Dead Hold BDC Reticle - Moa Turrets - 1" Tube
- Item: CF2-31033
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$219.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Crossfire II 6-18x44 AO CF2-31033 is clearer, tougher, and brighter than ever, outperforming other similarly-priced riflescopes. Built from aircraft-grade aluminum alloy ensure it is virtually indestructible to recoil and harsh conditions. Argon gases are filled in the housing to guarantee it is water and fog proof. Fast focusing eyepiece ensures you hit your target and resettable MOA turrets ensure optical excellence. The Vortex Crossfire II 6-18x44 AO features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 6X - 18X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 18X |
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 7.3mm to 2.4mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 15.2 ft - 5.3 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 19.6 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



