Vortex Crossfire II 1-4x24
V-Brite Reticle - Moa Turrets - 30mm Tube
- Item: CF2-31037
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$199.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Crossfire II 1-4x24 CF2-31037 has versatile magnification range for multiple shooting applications. Argon gases are filled in the housing to guarantee it is water and fog proof. The Vortex Crossfire II 1-4x24 features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 1X - 4X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 4X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 24mm to 6mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 96.1 ft - 24.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14.8 oz |
| Length | 9.8" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



