Christensen Arms - CA5FIVE6 - 556 NATO
16" - MFT Minimalist Stock
- Item: 801-09003-00
- Brand: Christensen Arms
- Condition: New
Out of stock
$1,649.99
Out of Stock
Description
Christensen Arms CA5FIVE6 556 NATO (801-09003-00) features a forged aluminum receiver set, Black Nitride finished BCG, Christensen Arms carbon fiber wrapped barrel and a carbon-aluminum hybrid handguard. The modern sporting rifle is also equipped with a three prong flash hider and a single stage match-grade trigger assembly. The CA5five6 weighs in at 6.3 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Notable Features Include:
- 416R Stainless Steel Aerograde Carbon Fiber Wrapped Barrel
- Forged 7075 Aluminum recievers
- Match Chamber ½ × 28 Threaded Muzzle
- Stainless Steel 3-prong Flash Hider
- Trigger Tech Single Stage Trigger
- MFT Minimalist Stock
- 16 in. Barre 223 WYLDE Chambered 1:8 Twist
Christensen Arms CA5five6 Dealer Review by The Hub Gun Store
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 36.37" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | MFT Minimalist Stock |
| Weight | 8.8 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | 15" Slim-Line MLOK Handguard |
| Operating System | Mid-Length |
| Platform | AR-15 |
Reviews
Write Your Own Review



