Christensen Arms - Ridgeline TI - 300 Win Mag
24" - Grey Metallic w/Black Webbing Synthetic Stock
- Item: 801-06073-00
- Brand: Christensen Arms
- Condition: New
Out of stock
$2,199.99
Out of Stock
Description
Christensen Arms Ridgeline in 300 Win. Mag. Titanium Edition (801-06073-00) combines a precision titanium action with our signature carbon fiber barrel at an impressive price. The firearm features a titanium radial brake, spiral fluted bolt, and a carbon fiber composite sporter stock with a Metallic Grey with Black Webbing finish. The Ridgeline Titanium Edition weighs in starting at 5.8 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Notable Features Include:
- 300 Win. Mag.
- 416R Stainless Steel, Aerograde Carbon Fiber Wrapped BarrelTitanium Radial Brake (Removable)
- Titanium Receiver w/ STD 6-48 Rem 700 Optics Base Compatible
- Trigger Tech Trigger
- Bolt is Twin Lug, Spiral Fluted, M16 Style Extractor, and has Fluted Bolt Knob
- Stock is Christensen Arms Carbon Fiber Composite, Sporter Style
What's In The Box?
- Ridgeline in 300 Win. Mag. Titanium Edition
- Muzzle break
Specifications
| Color | Gray/Black |
|---|---|
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .300 Win Mag |
| Capacity | 4 + 1 |
| Firearm Overall Length | 46" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Grey Metallic w/Black Webbing Synthetic Stock |
| Weight | 8.8 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



