Daniel Defense - DDM4 PDW - .300 BLK
- Item: 02-088-05075-047
- Brand: Daniel Defense
- Condition: New
Daniel Defense DDM4 PDW (02-088-22075-047) 7" 300BLK cold hammer forged barrel, the Daniel Defense DDM4 PDW keeps subsonic loads subsonic and provides great ballistics for a shorter barrel. The DDM4 PDW features an overall length of 20.75" and easily fits into a backpack for convenient transport. Featuring M-LOK attachment points and an SLR M-LOK MOD2 Plain Front Handstop, the DDM4 PDW guarantees a safe shooting experience. This highly maneuverable pistol comes with a 6 inch MFR XL flat front rail for fast handling, accuracy, and reliability while also providing compatibility with a wide variety of accessories. This firearm features M-LOK attachment points and an SLR M-LOK MOD2 Plain Front Handstop to help ensure a safe shooting experience. Also available as SBR with Maxim Defense CQB Gen 7 stock.
Notable Features Include:
- Ultra-compact platform with 7", 1:7 twist barrel for compatibility with subsonic and supersonic loads
- Muzzle threads (5/8-24) allow for muzzle device customization
- Independently ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right- handed shooters and is engineered for suppressed fire, with anti-gas features that redirect gas flow upward and away from the face and operator
- Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged Barrel, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Testeed
- Maxim Defense CQB Pistol Brace or CQB Gen 7 Stock (SBR)
What's In The Box?
- Daniel Defense DDM4 PDW
- (1) 32 round magazine
- Daniel Defense full-latch impact plastic case
- Owners Manual
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 7" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 32 + 1 |
| Firearm Overall Length | 20.75" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | Max Defense CQB Gen7 |
| Weight | 5.7lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | MFR XL 6.0 M-LOK |
| Operating System | Pistol Length |
| Platform | AR-15 |



