Daniel Defense - MK18 PISTOL (LAW TACTICAL) - 5.56 NATO
- Item: 02-088-22038
- Brand: Daniel Defense
- Condition: New
Danial Defense MK18 AR15 style Pistol (LAW TACTICAL) (02-088-22038) is equipped with a SB-Tactical SOB Pistol Stabilizing Brace and a Daniel Defense pistol grip with an integral trigger guard and soft touch overmolding. The direct impingement, carbine length, low profile gas block is CNC machined from 4140 hardened steel with a Mil-Spec heavy phosphate coating. Its 10.3" barrel is constructed of chrome moly vanadium steel that is chrome lined with a heavy phosphate coating and a nitride finished flash suppressor. The Mil-Spec upper and lower receivers are CNC machined of 7075-T6 aluminum, with a hard coat anodized finish. The MK18 pistol's handguard is also CNC machined from 6061-T6 aluminum, with a hard coat anodized finish and rail panels made from heat resistant Santoprene. This model has a FDE metal finish and a LAW Tactical Gen3M folding stock adapter.
Notable Features Include:
- Mil-Spec with Enhanced Flared Magazine Well
- Rear Receiver QD Swivel Attachment Point
- CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized (Upper & Lower Reciever)
- Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps Upper Reciever
- Chrome Moly Vanadium Steel Barrel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 10.3" Government Profile
- Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 Hardened Steel with Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Carbine Length, Direct Impingement
- Daniel Defense Flash Suppressor, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished
- M16 Profile BCG, MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key
- H Buffer System
- Daniel Defense MK18 RIS II Handgaurd, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized, FDE
- GRIP-N-RIP Charging Handle
- AR Pistol Receiver Extension, Law Tactical GEN3M Folding Adapter
- SB-Tactical SOB Pistol Stabilizing Brace
- Daniel Defense Pistol Grip, Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding, Mil Spec + (Brown)
- Daniel Defense Rail Panels made from Santoprene, heat resistant to 300° F.
What's In The Box?
- MK18 PISTOL (LAW TACTICAL)
- Daniel Defense Full-Latch Impact Plastic Case
- (1) 32 round magazine
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 10.3" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 32 + 1 |
| Firearm Overall Length | 30.25" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | SB Tactical SOB Pistol Stabilizing Brace & LAW Tactical GEN3M folding stock adapter |
| Weight | 6.08 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | RIS II MK18 |
| Operating System | Carbine |
| Pistol Grip | Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding |
| Platform | AR-15 |



