Daniel Defense - MK18 PISTOL - 5.56 NATO
- Item: 02-088-06030
- Brand: Daniel Defense
- Condition: New
Danial Defense MK18 AR15 style Pistol (02-088-06030) is inspired by the original MK18, which has been extremely popular within the Law Enforcement and Special Operations communities. This firearm is classified as a Pistol and not a Short Barreled Rifle (NFA regulated items require ATF approval and a tax stamp). The MK18 Pistol features the picatinny quad rail Daniel Defense currently provides to USSOCOM and a 10.3 inch Cold Hammer Forged Barrel, the same length commonly used for CQB operations. The MK18 RISII features our patented 6-bolt Bolt-Up System and has been rigorously tested prior to fielding by USSOCOM. This pistol comes equipped with the SB Tactical SBA3 Pistol Stabilizing Brace with 5 positions of adjustability and integral, ambidextrous QD swivel attachment point. The independently ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right-handed shooters. This pistol comes equipped with the ergonomic Daniel Defense Pistol Grip with an integral trigger guard and soft touch overmolding.
Notable Features Include:
- 10.3" Cold Hammer Forged 4150 CMV Steel, chrome lined, heavy phosphate coated, free floated
- Improved design reduces flash signature compared to the traditional A2 birdcage for AR15 style firearms
- Widened and beveled magwell funnels magazines into place for the fastest, most secure reloads possible
- Ambi Safety Selector
- ATF-compliant, 5 positions of adjustability and adjustable nylon strap
- Integrated quick-disconnect points for the attachment of slings
- Mil-Spec 1913 Picatinny Rail attachment
- Ergonomic wrist angle, integral trigger guard and nonslip grip for comfort and control in all conditions
What's In The Box?
- Daniel Defense Full-Latch Impact Plastic Case
- MK18 PISTOL
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 10.3" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 32 + 1 |
| Firearm Overall Length | 30.25" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | SBA3 Pistol Satbilizing Brace |
| Weight | 5.85 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | RIS II MK18 |
| Operating System | Carbine |
| Pistol Grip | Glass Filled Polymer with Soft Touch Overmolding |
| Platform | AR-15 |



