Vortex Diamondback 1.75-5x32
Dead Hold Reticle - Moa Turrets - 1" Tube
- Item: DBK-08-BDC
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$229.00
Only 2 Left!
Description
“You get what you pay for” no longer applies when it comes to the Vortex Diamondback 1.75-5x32 DBK-08-BDC. Experience superior optics quality and build durability at a fraction of the cost. Fast focusing eyepiece ensures you hit your target. The Vortex Diamondback 1.75-5x32 features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 1.8X - 5X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.8X to 5X |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 18.2mm to 8mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 68.3 ft - 23.1 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 12.8 oz |
| Length | 10.2" |
| Max Elevation Adjustment | 125 MOA |
| Max Windage Adjustment | 125 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



