FN - 509 Midsize
15+1 Capacity - 9mm
- Item: 66-100463
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock
Description
FN 509 Midsize (66-100463) is the ideal combination of a four-inch slide and barrel with a midsize frame retains full-sized pistol performance in an easily-concealed package. The 9mm pistol ships standard with 15-round capacity and is compatible with all FN 509 magazines with use of a sleeve. The improved controls aid in manipulation, the new improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management and a new, flatter faced trigger allows for more controllable trigger press and cleaner break. Compatible with FN 509 17-round and 24-round magazines with appropriate magazine sleeves.
Notable Features Include:
- 4" cold hammer forged barrel
- Striker fired autoloader
- Double action operation
- Fully ambidextrous
- Interchangeable backstraps
- Fixed 3-dot luminescent sights
- Rough textured grip
- External extractor with loaded chamber indicator
- Improved front and rear cocking serrations
- Recessed target crown
- Polished chamber and feed ramp
- Picatinny rail for mounting lights and lasers
- 17 rd magazine capacity
What's In The Box?
- (2) 15 rd magazines
- FN soft pistol case
- Extra backstraps
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Fixed 3-Dot Luminescent |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.4" |
| Weight | 26.50 oz |
| Width | 1.35" |
Reviews
Write Your Own Review



