FN - 509 Compact Tactical
24+1 Capacity - 9mm
- Item: 66-100780
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$899.00
Out of Stock
Description
FN 509 FDE Compact Tactical (66-100780) , the smallest and most concealable 9mm tactical pistol available on the market. Comes with standard 12-round magazine and with the extended 24-round magazine. The 4.3-inch cold hammer-forged threaded barrel makes it compatible with today’s most popular aftermarket accessories like compensators or suppressors. The FN Low-Profile Optics-Mounting System is capable of accepting more than 10 miniature red dots.
Notable Features Include:
- 4.3-inch Cold Hammer-forged Threaded Barrel
- N Low-Profile Optics-Mounting System
- Interchangeable Backstraps
- Extensively tested
- Striker fired
- Polymer frame
What's In The Box?
- FN 509 Compact Tactical Pistol
- Two interchangeable backstraps
- 1-12rd & 1-24rd mags.
- Users Manual
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.32" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 24 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Suppressor-Height Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.4" |
| Weight | 26.20 oz |
| Width | 1.35" |
Reviews
Write Your Own Review



