FN - Herstal Five-seveN
20+1 Capacity - 5.7x28mm
- Item: 3868929354
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$1,199.00
Out of Stock
Description
FN Five-seveN 5.7x28mm (3868929354) with improved range and accuracy over common pistol cartridges, the NATO standardized 5.7x28mm developed by FN Herstal is fired from the chrome-lined cold hammer-forged barrel. Pinpoint accuracy and minimal felt recoil is standard issue. Equipped with an internal hammer, the smooth trigger with a predictable break further enhances accuracy. Four new models include all black, and all FDE, with 10-rd or 20-rd magazines included. Two existing California-compliant Five-seveN models with 10-rd magazines remain unchanged.
Notable Features Include:
- Cold hammer forged barrel
- Fully ambidextrous safety lever
- Reversible magazine release
- Rough textured grip
- Polished chamber and feed ramp
- Picatinny rail for mounting lights and lasers
What's In The Box?
- (3) 20 rd magazines
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 5.7x28mm |
| Barrel Length | 4.8" |
| Size | Compact |
| Capacity | 20 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 8.2" |
| Weight | 21 oz |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



