FN - FN15 Military Collector M16
A2 Style
- Item: 36320
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$1,699.00
Out of Stock
Description
FN FN-15 Military Colletor M16 (36320) semi-automatic rifle is chambered in 5.56x45mm NATO and features a 20-inch, 1:7″ RH, button-broached, and chrome-lined barrel. The UID-labeled lower receiver is equipped with an ambidextrous selector switch, just like its select-fire big brother. Directly from the front lines to your collection, the FN 15 Military Collector Series M16 is a military replica rifle made to FN’s exacting specifications.
Notable Features Include:
- 5.56X45
- A2 Stock and Pistol Grip
- 20" Barrel 1/7 RH Twist
- Hard-anodized aluminum receiver
- Flat-top receiver
- KAC M5 Rails
- MIL-STD-1913 rail at the 12 o’clock position
- UID label
What's In The Box?
- FN15 Military Collector M16 Rifle
- 1-30 Rd Mag
- Users Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 39.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | Fixed, A2 Stock |
| Weight | 8.2 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | Knights Armament M5 Rifle Rail Adapter System |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | A2 Pistol Grip |
| Platform | AR-15 |
Reviews
Write Your Own Review



