FN - SCAR 20S
10+1 Capacity - 308 WIN/7.62 NATO
- Item: 38996
- Brand: FNH
- Condition: New
Out of stock
$4,299.00
Out of Stock
Description
FN SCAR 20S (38996) chambered in 7.62x51mm (308 Win) , the FN SCAR 20S is perfectly calibrated for long-range precision fire, the SCAR 20S gives you the ability to engage targets nearing 800 yards with ease.The gas-operated piston design of the SCAR 20S absorbs recoil efficiently to improve follow-up shots and maintain target acquisition. Lending further aid is the match-grade, two-stage trigger that breaks crisply at 3.5-4.5 pounds, full-length MIL-STD 1913 rail at 12 o’clock position, and fixed buttstock providing adaptability to fit to each user’s needs through adjustable length of pull and cheek rest height.
Notable Features Include:
- Extended monolithic receiver
- Short-stroke gas piston
- Ambidextrous safety and mag release
- Short stroke gas-piston
- Cold hammer-forged, chrome-lined, free-floating barrel with muzzle device
- GEISSELE “Super SCAR” trigger
- MIL-STD 1913 picatinny accessory rails at the 3, 6, 9 and 12 o'clock positions
- Precision adjustable stock for LOP and comb height
- Hogue pistol grip
- Adjustable cheek piece
What's In The Box?
- (1) 10rd magazine
- Owners Manual
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 40.6"-42.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Precision Adjustable for LOP and Comb Height Synthetic Stock |
| Weight | 11.2 lbs |
| Trigger | Geissele G2S 2 Stage |
| Handguard | Picatinny |
| Operating System | Gas Piston |
| Pistol Grip | A2 |
| Platform | AR-10 |
Reviews
Write Your Own Review



