Glock G19 Gen4
9mm - 15+1 Capacity
- Item: PG1950203
- Brand: Glock
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock
Description
Glock G19 Gen4 9mm Pistol (PG1950203) features a Modular Back Strap design that lets you instantly customize its grip to adapt to an individual shooter's hand size. The surface of the frame employs the new scientifically designed, real-world-tested, Gen4 rough textured technology. Internally, the new Glock dual recoil spring assembly substantially increases the life of the system. A reversible enlarged magazine catch, changeable in seconds, accommodates left or right-handed operators. The G19 Gen4 retains the Glock accessory rail for your attachments.
Notable Features Include:
- 4" barrel with hexagonal rifling
- Striker fired
- Polymer frame
- Interchangeable backstraps
- Enlarged reversible magazine release
- Rough textured grip
- Gas Nitride finish
- Glock Safe Action system (drop safety, trigger safety, firing pin safety)
- Picatinny rail for mounting lights and lasers
- 15+1 capacity
What's In The Box?
- (3) 15 round magazine
- Glock hard case
- Cleaning brush and rod
- Extra backstraps
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.02" |
| Size | Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.28" |
| Weight | 21.16 oz |
| Width | 1.26" |
Reviews
Write Your Own Review



