Glock G43X
- Item: PX4350201
- Brand: Glock
- Condition: New
Glock G43X 9mm Pistol PX4350201 combines a compact-size grip length, a built-in beaver tail and a subcompact-slim slide for a comfortably balanced, versatile grip that's ideal for a variety of users. Chambered in 9mm Luger the G43X features a compact Slimline frame with a black slide with an nDLC finish. The 10-round magazine capacity makes it ideal for concealed carry. The frame incorporates elements of the Gen5 and Slimline series such as the short trigger distance, a frame with a built-in beavertail, a reversible magazine catch and the incredibly accurate, match-grade GLOCK Marksman Barrel (GMB) and precision-milled front serrations.
Notable Features Include:
- Glock Marksman Barrel
- nDLC Finish
- Fixed Sights
- Built-in Beaver Tail Design
- Matte Black
- Aggressive Texture Grip Surface
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- (2) 10 round magazine
- Glock hard case
- Cleaning brush and rod
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.41" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.5" |
| Weight | 16.40 oz |
| Width | 1.10" |



