H&K - HK416 - 22LR
- Item: 81000401
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K HK416 81000401 used by the worlds most elite fighting forces in a semi-automatic .22 LR rifle. HK partnered with Umarex of Germany to bring you the best, most realistic HK rimfire available. Whether you use it as sub-caliber trainer, for hunting or competition make sure you get the only HK416 .22 LR pistol authorized by HK. Features-Rail Interface System M-LOK/ Mil STD. 1913, pistol grip with storage compartment, functional dust cover and last round bolt hold open. Compatible with most AR-style arm braces.
Notable Features Include:
-
Aluminum receivers
-
RIS–Rail Interface System M-LOK / Mil STD. 1913
-
Retractable stock
-
Pistol Grip with storage compartment
-
Adjustable flip up sights
-
90° manual safety
-
Functional dust cover
Last round bolt hold open
Threaded muzzle 1/2 x 28
- 20+1 Capacity
What's In The Box?
- HK416
- (1) 20 round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 20 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32.7" |
| Stock | Retractable stock |
| Weight | 5.70 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | RIS-Rail Interface System M-LOK |
| Operating System | Rifle Length |
| Platform | AR-15 |



