H&K - HK45 V1 Compact - 45ACP
- Item: 81000018
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K HK45 Compact 81000018 is well-suited for personal defense use, and it has a DA/SA trigger system with a safety/decocking lever on the left side. The HK45C features a "slim-line" grip, shorter barrel and slide than the standard HK45, but it is otherwise functionally identical to the standard HK45. The HK45C can be fitted with a threaded barrel for use with a muzzle-mounted sound suppressor. The internal mechanical recoil reduction system reduces the recoil forces imparted to the weapon and shooter by as much as 30%, improving shooter control during rapid firing and increasing component service life. This pistol features a MIL-STD 1913 Picatinny rail, ambidextrous controls with dual slide releases, enlarged magazine release, low profile drift-adjustable 3-dot sights, polygonal rifling for longer barrel life and increased accuracy, and two magazines.
Notable Features Include:
- 3-Dot Low Profile Sights
- Interchangeable Backstrap
- Ambidextrous Controls
- Safety/Decocking Lever
- DA/SA
- 45ACP
- 8+1 Capacity
What's In The Box?
- H&K HK45 Compact
- (2) 8 round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3-Dot Low Profile Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.24" |
| Weight | 28.48 oz |



