H&K - HK45 V7 LEM - 45ACP
- Item: 81000028
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K HK45 V7 LEM 81000028 adds front end grip serrations on the slide, a Picatinny rail, and an O-ring polygonal barrel for increased accuracy and more consistent lock-up of the slide and barrel during cycling. HK's unique internal mechanical recoil reduction system reduces recoil by as much as 30%, and the polymer frame with a textured ergonomic grip allows the pistol to sit lower into the web of the hand, contributing to recoil management and greater control of the weapon. This pistol features interchangeable backstraps, 3-dot sights, and an extended ambidextrous slide release. This HK45 model, Variant 7, has the double action law enforcement modification (LEM) trigger without a manual safety or decocking lever.
Notable Features Include:
- Interchangeable Backstrap Grip
- No Manual Safety
- Double Action Only
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- H&K HK45 V7 LEM
- (2) 10 round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.46" |
| Size | Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Double Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 8.03" |
| Weight | 31.2 oz |



