H&K - P30S V3 - 40 S&W
- Item: 81000128
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K P30S V3 40 S&W 81000128 is a modern police and security pistol that combines function and safety. Ergonomic features include a special grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, allowing the pistol to be individually adapted to any user. The frame also has a Picatinny rail molded into the front. Its slide is one-piece machined from nitro-carburized steel with a corrosion resistant blued finish. The P30 utilizes ambidextrous dual slide and magazine release levers, and extractor which doubles as a loaded chamber indicator, and polygonal bore profile. This V3 S model has an ambidextrous safety/rear decocking button, spurred hammer, polymer recoil absorber "stop" bushing, and night sights. Included are two backstraps, lateral grip plates, and three 13-round magazines.
Notable Features Include:
- Ambidextrous controls
- Decocker
- Interchangeable Backstraps
- 13+1 Capacity
What's In The Box?
- H&K P30S V3 40 S&W
- (3) 13 round magazines
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .40 S&W |
| Barrel Length | 3.85" |
| Size | Compact |
| Capacity | 13 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.12" |
| Weight | 26.8 oz |



