H&K - SL8
Adjustable Thumbhole Stock
- Item: 81000751
- Brand: H&K
- Condition: New
Out of stock
$1,789.00
Out of Stock
Description
h&k SL8 81000751 is an import-legal version of the G36 designed for precision shooting. It features a cold-hammer forged barrel with a recessed crown. The free-floating bull barrel is manufactured with the famous HK cannon grade steel. The G36/SL8 short-stroke gas piston, later featured in the HK416, ensures smooth, clean, reliable operation. The SL8 also features a short MIL-SPEC optics mount, match trigger, and an adjustable stock.
Notable Features Include:
- Short MIL-SPEC Optics Mount
- Match Trigger
- 4.5 lbs Trigger Pull
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- Barrel Nut
- (2) 10 round magazine
HK SL8
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20.80" |
| Caliber/Gauge | .223 Rem |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 38.60" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | Adjustable Thumbhole Stock |
| Weight | 8.60 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
Reviews
Write Your Own Review



