H&K - USP45 V1 Elite
- Item: 81000367
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K USP45 V1 Elite 81000367 offers significant additional features making it a unique handgun designed for specialized applications. It combines elements of the USP Tactical, USP Expert, and Mark 23 with a long slide design. The result is a highly accurate pistol ideally suited to IPSC (International Practical Shooting Competition) and other practical target shooting applications. In addition to its longer slide the longest found on any HK pistol the USP Elite has the same adjustable target sights, ambidextrous control levers (with safe, fire and decock functions), and an O-ring barrel found on other specialized models of the USP.
Notable Features Include:
- Double Action/Single Action
- 45 ACP
- djustable Sights
- Manual Thumb Safety
- Decocker
- 12+1 Capacity
What's In The Box?
- H&K USP45 V1 Elite
- (2) 12 round magazines
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 6.02" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 9.45" |
| Weight | 33.28 oz |



