H&K - MR762A1 LRP III
- Item: 81000498
- Brand: H&K
- Condition: New
H&K MR762A1 81000498 is a semi-automatic rifle developed by Heckler & Koch as a premium level commercial/civilian firearm with match rifle capability. Like the entire line of HK416/HK417/MR556A1 long guns, the MR762A1 is a major product improvement over conventional AR-type carbines and rifles. A Vortex Viper PSTII 3-15x44 FFP MRAD, HK G28 adjustable cheekpiece buttstock, and LaRue Tactical BRM-S bipod are the primary add-ons that make the MR762A1 Long Rifle Package (LRP) more than a sum of parts. Additional accessories and add-ons for the LRP variant of the MR762A1 include an ERGO Pistol Grip from Falcon Industries, the same Blue Force Gear sling used on the HK M27 IAR supplied to the USMC, and an OTIS cleaning kit. The rifle package, complete with one 20 and one 10-round magazine is shipped ready to use with the scope attached in a compact 42-inch Model 1720 Pelican case.
Notable Features Include:
- Caliber: 7.62x51mm
- 4.5-5.6 lb Two stage trigger
- Leupold VX-R Patrol 3-9x40 Scope
- 5-Position Stock
- 20+1 capacity
What's In The Box?
- MR762A1 LRP III
- Vortex Viper PSTII 3-15x44 FFP MRAD
- HK G28 adjustable cheekpiece buttstock
- LaRue Tactical BRM-S bipod
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | 7.62x51mm (.308 Win) |
| Capacity | 20 + 1 |
| Firearm Overall Length | 40.50" |
| Barrel Twist Rate | 1:11" |
| Stock | 5-Position Stock |
| Weight | 10.42 lbs. |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | M-LOK Handguard |
| Operating System | Rifle Length |
| Pistol Grip | Polymer Pistol Grip |
| Platform | AR-10 |



