Leica Amplus 6 2.5-15x56i
Illuminated L-4A Reticle
- Item: 50400
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$1,499.00
16 In Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 3.7-11.6 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.7 oz |
| Length | 14.8" |
Reviews
Write Your Own Review



