Leica Amplus 6 3-18x44i
- Item: 50211
- Brand: Leica
- Condition: New
Leica Amplus 6 3-18x44i L-Ballistic BDC MOA 50211 comes equipped with Leica’s finest lenses, which utilize modern coating technology to deliver superior clarity and effectively suppress stray light. The extremely rugged design of the Amplus 6 allows you to go uncompromised in any terrain or weather condition. Other features of the Amplus 6 MOA include an extensive field of view of 41 yards and an impressive 90% light-transmission. In addition, the Amplus 6 MOA is equipped with Leica's L-Ballistics reticle, which has holdover and windage marks for quick bullet drop correction.
Leica Amplus 6 Features
• 6x Zoom
• 90% Light Trasmission
• Large Exit Pupil
• Illuminated Reticle
In the Box
• Leica Amplus 6 3-18x44i L-Ballistic BDC MOA 50211
• Cleaning Cloth
• CR2032 Battery
• Manual
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 2.4-7.3 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.9 oz |
| Length | 12.5" |



