Leica Geovid-R 10x42
Range Finding Binocular - Yards w/ EHR
- Item: 40428
- Brand: Leica
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$1,359.00
Regular Price
$1,599.00
Out of Stock
Description
The Leica Geovid-R 10x42 40428 creates a bright image even in the darkest conditions. This is achieved thanks to the large exit pupil, which allows in lots of light. The combination of image quality and rangefinder with integrated ballistics makes this the best rangefinding binoculars. The combination of extremely sharp images, stray light, suppression, and light transmission, provides an image unlike any other. The Leica Geovid-R 10x42 is suitable for any situation. The slim design makes it comfortable to hold in your hands and the fast-focusing eyepiece offers long eye relief.
Specifications
| Battery Type | (1) CR 2 Type |
|---|---|
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 331 ft |
| Display Type | Red LED |
| Range Finder Type | Binocular |
| Measuring Accuracy | +/- 1 yard |
| Measuring Distance | 10 to 1200 yards |
| Twilight Factor | 20.5 |
| Weight | 33.3 oz |
| Length | 6.6" |
| Width | 4.9" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Close Focus Distance | 18.4 ft |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |
Reviews
Write Your Own Review



