Leica PRS 5-30x56i
FFP PRB Illuminated Reticle
- Item: 51300
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$2,849.00
7 In Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 9 - 2mm |
| Eye Relief | >90mm |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 36.3 oz |
| Length | 14.37" |
Reviews
Write Your Own Review



