Leica Trinovid Classic 10x40
HDC Multi-Layer Coating
- Item: 40720
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$1,649.00
Out of Stock
Specifications
| Close Focus Distance | 18 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 341 ft |
| Weight | 22.57 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Twilight Factor | 20 |
| Weather Resistance | Water Resistant |
| Width | 4.41" |
Reviews
Write Your Own Review



