Leica Trinovid 10X25 BCA
HDC Multi-Layer Coating
- Item: 40343
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$579.00
Out of Stock
Description
Witness the best details with the new 10x magnification range. The Leica Trinovid 10X25 BCA 40342 has received multiple awards over the years since its introduction in 1983. These are the classic compact binoculars. Their rugged construction makes them durable and reliable. The Leica Trinovid 10X25 BCA ensure absolute color quality and high contrast images, even in difficult lighting conditions.
Specifications
| Close Focus Distance | 16.40 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.5mm |
| Eye Relief | 14mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 273 ft |
| Weight | 8.64 oz |
| Length | 4.3" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 25mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



