Leica Trinovid 8X20 BCA
HDC Multi-Layer Coating
- Item: 40342
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$549.00
Only 1 Left!
Description
The Leica Trinovid 8X20 BCA 40342 has received multiple awards over the years since its introduction in 1983. These are the classic compact binoculars. Their rugged construction makes them durable and reliable. The Leica Trinovid 8X20 BCA ensure absolute color quality and high contrast images, even in difficult lighting conditions.
Specifications
| Close Focus Distance | 9.84 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.5mm |
| Eye Relief | 14mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 341 ft |
| Weight | 7.94 oz |
| Length | 3.62" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 1.38" |
Reviews
Write Your Own Review



