Leupold Mark 3HD 3-9x40 P5
SFP Mil Dot Reticle - 30mm Tube
- Item: 180665
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$499.99
11 In Stock
Description
Mark 3HD 3-9x40mm 180665 makes short work of almost any shot, while the 30mm maintube gives you ample adjustment when you need it. Complete with MIL-based adjustments and reticles, HD performance, an exposed elevation adjustment dial, and a low-profile power selector with integrated throw lever, the Mark 3HD series is perfect for anyone who needs a rugged, precise, and repeatable scope. Built around Leupold’s Elite Optical System, it offers the light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand for all-day performance.
Notable Features Include:
- A 3:1 Zoom Ratio
- High-definition, calcium-fluoride lenses ensure incredible clarity at all magnification levels.
- Leupold's Custom Dial System (CDS)
- Waterproof, Fogproof, and Shockproof
Mark 3HD Riflescope | Leupold
Product 101: Mark 3HD
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 40mm |
| Eye Relief | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 13.6" - 33.7" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof, fogproof, and Shockproof |
| Weight | 15 oz |
| Length | 12.7" |
| Max Elevation Adjustment | 15 MIL |
| Max Windage Adjustment | 15 MIL |
Reviews
Write Your Own Review



