Leupold Mark 3HD 4-12x40
P5 SF - SFP TMR Reticle - 30mm Tube
- Item: 180669
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$599.99
7 In Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 40mm |
| Eye Relief | 3.7"-4.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.5 ft - 10.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 16.2 oz |
| Length | 9.5" |
Reviews
Write Your Own Review



