Leupold VX-3HD 3.5-10x40 CDS-ZL
Duplex Reticle - 1 inch Scope Tube
- Item: 180617
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$499.99
52 In Stock
Specifications
| Magnification Type | 3.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 10X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.0ft - 11ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 13.5 oz |
| Length | 12.67" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories




